Yorgan nasıl yıkanır?

Yorgan nasıl yıkanır konusunda internette bulabileceğiniz en detaylı yazıyı bitirdim. Yıkama talimatlarından kaç derece de yıkanacağına, uygun deterjandan makine kullanımına kadar her şeyi anlattım. Polyester, kuş tüyü, kaz tüyü yorganların ayrı ayrı her aşamasını bulacaksınız.

İçerik Haritası:

Yorgan nasıl yıkanır
Çok sorulan sorular
– Çamaşır makinasında yorgan yıkanır mı?
– Yorgan kaç derece de yıkanır?
– Yorgan yıkamak için hangi deterjan kullanılır?
– Yorgan nasıl kurutulur?
– Evde yorgan yıkanır mı?
Yorganlar ne sıklıkla yıkanır?
Kaz Tüyü Yorgan Nasıl Temizlenir?
Kuş Tüyü Yorganlar Nasıl Yıkanır?

Yorgan nasıl yıkanır?

Her eşya gibi yorganlarında temizlenmeye, yıkanmaya gereksinimi vardır. Hatta diğer eşyalardan ya da giyeceklerden daha çok hak ederler. Yorganların tozlardan, kirlerden ve lekelerden arınıp tertemiz olması sürecini merak ediyorsanız, yorgan nasıl yıkanır sorusuna cevap arıyorsanız bu yazım tam size göre, sonuna kadar okuyun.

Yorgan kılıflarını değiştirmeyenimiz yoktur. Renk renk, çeşit çeşit alırız. Bir de yıkanıp kuruduktan sonra ki o dokunduğumuz andaki his, o koku.. Sık sık değiştirilen yorgan kılıflarının aksine yorganları sanki biraz ihmal ediyoruz. Yorganları yılda en az bir kez yıkamayı alışkanlık haline getirmek öncelikli olarak sağlığımız için iyi bir gelişme olacaktır.

Endüstriyel, yani mağaza ve showroomlardaki yorganların etiketinde yorganın kullanım, bakım ve temizlik süreçlerine dair bilgiler yer almaktadır. Genellikle profesyonel yardıma yönlendirilse de uyarıları göz önünde bulundurarak yorganlarımızı evde de yıkayabiliriz. Bunun için öncelikli olarak gereksinim duyacağımız şeyler; yorgan yıkama işine ayrılacak vakit, yorganı alacak kadar büyüklükte bir çamaşır makinası ve parfümlü bir deterjan. Eğer gerekli şartlara sahipseniz, sıkı durun yorganları yıkamaya geçiyoruz.

Çamaşır makinasına kavuşmadan önce hazırlık sürecini tamamlamak gerekiyor. Yorgan kılıflarını zaten her zaman yıkayabiliriz, onu çıkarın. Yorganınız polyester malzeme değil de içi tüy dolu olanlardansa biraz da özenli davranmalısınız. Kaz tüyü yorganları örnek verebilirim. Bu tip yorganların kullanım talimatlarını okuyarak makinada yıkanabildiklerinden emin olun. Büyük ihtimalle yalnızca kutu temizleme yazacaktır. Böyle bir durumda kuru temizlemeciye gönderin. Eğer bu aşamayı da atlattıysanız yorganın her yanını kontrol edin. Daha sonradan ortaya çıkacak farketmediğiniz bir delik tüylerin dışarı çıkmasına sebep olur. Artık makinaya atmaya hazırsınız.

Çok sorulan sorular

Çamaşır makinasında yorgan yıkanır mı?

Tamamen çamaşır makinanızın boyutlarına ve türüne göre değişir. Günümüzde bir çok makine yorgan yıkamak için yeterince büyüklüğe sahip olsa da, eğer makinanız almıyorsa daha büyük bir makine bulmanız gerekir.

Yorgan kaç derecede yıkanır?

Yorganları yıkamak için yüksek ısılar önerilmez. 30 dereceye ayarlayıp hassas programda yıkayabilirsiniz.

Yorgan yıkamak için hangi deterjan kullanılır?

Bu aslında diğer çamaşırlar gibi yorganda da leke ve kirlere göre değişkenlik gösterir. Yorganınız çok kirli değilse, yoğun lekeleri yoksa hafif bir deterjan seçiminde bulunabilirsiniz. Koyu, görünür ve yoğun lekeler için daha güçlü bir deterjan seçebilirsiniz. Benim önerim, hangisini seçerseniz seçin, parfümlü bir deterjan seçmiş olun. Deterjan seçimi yaparken de, eğer varsa yorganınızın kullanım talimatlarını inceleyin.

Yorgan nasıl kurutulur?

Öncelikli olarak yorganlarınızı mutlaka kurutucu da kurutun demek istiyorum. Evet dışarıya astığımızda o mis gibi esen rüzgar ve güneşte havalandığını düşünüyoruz ama olaylar biraz farklı gelişebiliyor. Yorganların kuruması biraz vakit alabiliyor, bu süreçte küf oluşabilir. Küf oluşursa rutubet kokusunun burnumuza gelmesi çok uzun sürmeyecektir. En azından biraz kurutucu da kurutun. Güneş ve rüzgar desteği istiyorsanız kısmen kurmuş yorganınızla bunu yapabilirsiniz.

Evde yorgan yıkanır mı?

Kendi adıma cevap verirsem, evet yıkanır. Ama bu tavsiye değildir. Yorganınızın kullanım koşullarını içeren yazıları mutlaka okuyun. “Yalnızca kuru temizleme” yazmadığı sürece yıkanabilir. Ama vaktiniz, hevesiniz ya da isteğiniz yoksa her zaman kuru temizleme seçeneğini kullanabilirsiniz.

Yorganlar ne sıklıkla yıkanır?

Çevremde 2 ayda bir yıkayan da var, her sene yıkadığından şüpheli olduklarım da. Ama yorganları çok sık aralıklarla yıkamakta iyi değil. Yorganın ömrünü azaltır. Yılda bir kere yıkamaya ihmal etmeyin. Yıkama dönemini de mevsim geçişlerinde yapabilirsiniz.

Kaz tüyü yorgan
Fotoğraf : İstikbal

Kaz Tüyü Yorgan Nasıl Temizlenir?

Kış aylarının vazgeçilmezi olan, ev ve otellerde kullanılan kaz tüyüelyafpamuk veya yün olarak sunulmaktadır. Sürekli olarak kullandığımız ve vücudumuza temas eden yorganların temizlenmesi ve bakım yapılması gerekir. Peki kaz tüyü yorganların bakımı nasıl yapılır? Bu yazımızda bunu inceledik ve size aktarmaya çalıştık.

 

Kaz Tüyü Yorgan Yıkama ve Kurutma

 • Kaz tüyü yorganlar, yorgandaki sıcak havayı izole ederek dışarı çıkmasına engel olacak şekilde tasarlanmaktadır. Böylece hafif olan yorgan sizi tüm gece boyunca sıcak tutmayı başarır. Ancak bazı durumlarda da aşırı sıcaktan dolayı terlemenize neden olabilir.
 • Kaz tüyü yorganlarda tüyleri tutturulması için yorganı boydan boya dikerler. Zamanla dışarı çıkan tüyler ve tozlar astım veya alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir.
 • Yukarılarda bahsettiğimiz terleme ve sağlık problemlerinin ortadan kaldırmak için 6 ayda bir yıkamalı ve bakımını yapmalısınız. Bakımı ve yıkaması oldukça zor olan bu yorganlar büyük hacimlere sahip olduğundan dolayı yanlış yıkamada toplanıp kullanılamaz hale gelmemesi için özel programlarla yıkanmalı ve kurutulmalıdır.
 • Kaz tüyü yorganlar için ideal yıkama derecesi özel programda 40 derecedir. Bu derecede yıkamanız yorganın iç malzemesinin bozulum topaklanmasını engeller.
 • Yorgan makineye konulmadan önce dikkatlice yırtığı veya söküğü var mı diye kontrol edilip sonra makineye konulmalıdır. Aksi takdirde bozulmalar daha çok olur.
 • Yıkama işleminden sonra sıkma işlemi yapılmamalıdır.
 • Kurutma işlemini yüksek hacimli kurutma makineniz var ise makinede yapmalısınız.
 • Kurutma işlemi 60 derecede yapılmalıdır ve kurutma makinenizin hacmi kaz tüyü yorganınızı rahat bir şekilde almıyorsa zorlamamalısınız.
 • Açık havada kurutma yapacaksanız ipe sermemelisiniz. İlla da ipte kurutacağım diyorsanız güneşli bir günü seçmelisiniz. Aksi takdirde yorgan ıslak kalacak ve küflenme yapacaktır.
 • Kurutucuyu sürekli olarak kontrol etmelisiniz. Ve makinenizin kaz tüyü yorganınızı düzgün bir şekilde kurutulduğundan emin olmalısınız.

Kuş Tüyü Yorgan Nasıl Yıkanır?

Kuş tüyü yorganlar, sıcak ve rahat olmalarından dolayı son zamanların en çok kullanılan yorgan türleri arasındadır. Özellikle kış aylarının vazgeçilmezi olan kuş tüyü yorganlar kolaylıkla temizlenebilir. Sıcak aylara girmemizle birlikte kuş tüyü yorganlar kışa kadar dolaplara karşı kaldırılacak. Bu yorganları kuru temizlemeye para vermeden evde kendiniz temizleyebilirsiniz.

Kuş Tüyü Yorgan Nasıl Temizlenir?

Kuş tüyü yorganları yılda iki kez yıkamanız yeterlidir. Yıkama işleminden önce yırtık olup olmadığını detaylı bir şekilde inceleyin. Eğer yırtığı veya söküğünü dikmeden yıkamamalısınız. Çamaşır makineniz yüksek kapasiteliyse yorganı makinede yıkayabilirsiniz. Eğer yoksa kuş tüyü yorganınızı elde yıkamalısınız.

Kuş Tüyü Yorganı Yıkama

Makinenizi hassas ve ılık su içeren programa ayarlayın. Yorganınız beyaz ise deterjan gözüne beyazlatıcı koyabilirsiniz. Kuş tüyü yorganınızın etiketinde çamaşır suyu kullanmamanız hakkında uyarı varsa yorganınızı çamaşır suyu kullanmamalısınız. Makineyi 2-3 dakika çalıştırıp bekleyiniz. Sonrasında ise kuş tüyü yorganınızı makineye atabilirsiniz.

Yıkama bittikten sonra makineyi durdurup çamaşır kurutma modunda tekrar çalıştırın. Sebebi ise bunu yaptığınız takdirde kuş tüyü yorganınız çamaşır suyundan tamamen arınmasıdır.

Kuş Tüyü Yorganı Kurulama

 • Eğer kurutucunuz var ise kuş tüyü yorganınızı kurutabilirsiniz. Kurutucunuzu düşük sıcaklıkta çalıştırmalısınız. Sebebi ise yüksek sıcaklıkta kumaşın zarar görmesidir.
 • Kurutucuyu sürekli olarak kontrol edin ve kuş tüyü yorganınızın düzgün bir şekilde kuruduğunu kontrol edin. Kurutma işlemi uzun sürecektir.
 • Yorganı ipe asarak kurutmayın. Nedeni ise küflenmesidir. İlla da açık havada kurutacağım diyorsanız güneş bir hava seçmelisiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kuş tüyü yorganınızı dolaba kaydırmadan önce tamamen kurduğundan emin olun.
 • Kuş tüyü yorganlar hızlı toz topladığından yılda en az iki kez yıkamalısınız.

Sizde bu yazımızı okuduktan sonra evinizde kuş tüyü yorganınızı yıkayabilirsiniz.

 

6K Paylaşımlar
Özet
Yorgan nasıl yıkanır?
Yazı Başlığı
Yorgan nasıl yıkanır?
Açıklama
Yorgan nasıl yıkanır konusunda internette bulabileceğiniz en detaylı yazıyı bitirdim. Yıkama talimatlarından kaç derece de yıkanacağına, uygun deterjandan makine kullanımına kadar her şeyi anlattım. Polyester, kuş tüyü, kaz tüyü yorganların ayrı ayrı her aşamasını bulacaksınız.
Yazar
Yayıncı
M AJANS
Yayıncı Logo

2 thoughts on “Yorgan nasıl yıkanır?

  Halise

  (30 Temmuz 2018 - 06:15)

  Yorgan yıkama konusunda manifesto gibi yazmışsınız. Bu kadar okuduktan sonra hadi kızım kalk bakalım yorganı yıkama vakti diye hevesle kalktım fakat yalnızca kuru temizleme yazısı ile oturdum sizinle paylaşmak istedim. Ama annemlere geçince mutlaka deneyeceğim.

  Bilal İNCİ

  (12 Ekim 2018 - 20:05)

  Yazınızda gerçekten çok bilgi verici ve öğretici tanımlar yapmışsınız. Sayenizde kuru temizleme açmaya karar verdim. Gerçekten teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir