Yatak odası mobilyası seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Günün yorgunluğunu attığımız, yeni güne uyandığımız yaşam alanı olan yatak odası seçimi çok önemlidir. Hem uyku, hem depolama alanı olarak kullanılacağı için bir çok olasılığı aynı anda değerlendirerek en doğru seçimleri yapmak gerekiyor. Yatak odası fiyatları dışında diğer detayları inceledik. Yatak odanızı şık ve fonksiyonel mobilya ve aksesuarlarla buluşturmak için ihtiyaç duyacağınız tavsiyeleri yazımızda bulabilirsiniz.

Nasıl bir yatak odasına ihtiyacınız var?

Odanın büyüklüğüne göre ortada ya da köşede konumlanacak bir yatak ve yatağa eşlik edecek bir komodin olacaktır. Ayrı bir giyinme odası imkanı yoksa gardırop ve şifoniyer gibi parçaları barındıran bir yatak odası seçmeniz gerekecektir. Bir makyaj masası, yatak mobilyası ile uyumlu kanepe ya da koltuk, dolaplarla uyumlu televizyon başlığı gibi bir çok seçenek listeye eklenebilir. Yaşam alanınızı, beklentilerinizi ve bütçenizi göz önüne alarak nasıl bir yatak odasına ihtiyacınız olduğuna karar vermelisiniz.

Yatak seçimi önemlidir

Sağlıklı bir uyku fiziksel ve ruhsal sağlığınıza en büyük yardımcı etkenlerden biridir. Rahat bir uykunun yolu doğru yatak seçiminden geçer. Ayrıca bu seçim omurga sağlığınızı da etkiler. Kişiye özel bir ürün tercihi yapılacağı için gelen olarak en iyi yatak hangisi sorusu yerine, benim/bizim için en iyi yatak hangisidir sorusuna cevap aramak gerekir.

Genel olarak vücut şeklinizi alan yataklar daha iyi bir seçim olacaktır. Ortopedik rahatsızlık şikayeti olan kişilerin mutlaka bu rahatsızlıklarını göz önüne alarak seçim yapmaları gerekiyor. Yatak seçiminde vücut ölçülerini de ihmal etmeyin. Boyunuzdan en az 20 cm daha uzun ve tek kişide minimum 95 cm çift kişide minimum 160 cm olması gerektiğini unutmayın. Karyola ve yatak uyumu için ikisinin ölçülerini de alın ki, montaj gününde arada boşluk kalmasın. Yatak konusunda internetten sipariş vermek isterseniz, sipariş edeceğiniz ürünü mutlaka mağazada test edin. Satın alma kararında önce yatağa en az 10 dakika uzanın ve öyle kalın. Yatağın uygun olup olmadığını anlamak için en doğru yöntem budur.

Renk seçimi

Bu yıl fuarlarda beyaz yatak odası takımları bir hayli popüler olsa da renk tercihini yaparken kişisel tercihleriniz ve evinizin özelliklerini düşünerek yapın. Hoşlanmadığınız bir renk her ne kadar popüler olsa da sizi mutlu etmez. Duvar rengi, zemin rengi, perde rengi gibi bir çok farklı detayın uygun birleşimi sağlandığında yatak odası daha pozitif bir yaşam alanı haline gelecektir.

Mobilya kalitesi ve satış sonrası hizmeti ihmal etmeyin.

İnsanlar genel olarak görünüş ve uyum bazlı seçimler yapıldığı için yatak odasındaki mobilyanın kalitesi ve bir sorun yaşanması durumunda nasıl bir satış sonrası hizmet politikası ile yüzleşeceğinizi araştırmanız gerekir. Yatak odası seçiminde göz ardı edilen iki konuyu ihmal ederseniz uykularınız kaçabilir. Bu sebeple seçim sürecinde firmalara bu detayları da mutlaka sorun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir