Yatak Odası Dekorasyonu 2018

Evin en güzel ve özel köşesi şüphesiz yatak odalarıdır. 2018 yılında maalesef ki evlerin tamamen ticari amaçla yapıldığından dolayı yatak odaları metrekare bazında oldukça küçük oluyor. Bu zorunluluklar size küçük yatak odaları için bir dekorasyona zorluyor. Misafirlerinizi ağırladığınız oturma odası ve salon veya yemekler yediğiniz mutfağın dekorasyonu misafirlerinizi düşünerek dekore edebilirsiniz. Ancak yatak odanız tamamen size bağlıdır. İstediğiniz renkleri, tasarımları mobilyaları seçebilir ve istediğiniz şekilde dekore edebilirsiniz. Aynı zamanda yatak odanızı evin diğer odalarındaki dekorasyondan tamamen farklı bir tasarım ile donatabilirsiniz. Tüm evi yenilikçi ve modern tasarlarken yatak odanızı tamamen klasik bir tasarım ile dekore edebilirsiniz.

 

Yatak odanızın ölçüsü ne olursa olsun ufak dokunuşlar ve hayal gücünüzün desteğiyle mükemmel bir yatak odası ortaya çıkarabilirsiniz. Bunun için öncelikle stilinizi belirlemelisiniz. Tüm dekorasyonun merkezini tarzınız oluşturur. Tarzınıza uygun dekoratif ürünler, nesneler kullanarak tüm yatak odasında zevkinizi bir bütün halinde yansıtın. Kullanacağınız renkler, bu renklerin uyumlu tonları, kullanılacak mobilyalar, destekleyici aksesuarlar gibi dekorasyonun tüm parçalarını kullanarak bir fotoğraf oluşturabilirsiniz. Bu fotoğraf yatak odası dekorasyonunuz için rehber görevi üstlenebilir.

2018 Yatak odası yerleşimi nasıl olmalı?

Yatak odası dekorasyonu deyince akla ilk gelen sorumuz, 2018 yatak odası yerleşimi nasıl olmalı? Bu sorunun cevabı aslında sizin zevklerinizde, karakterinizde ve tarzlarınızda saklıdır. Ancak gelen olarak bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Yatağı pencerenin tam karşısına yapılmamalı. Perdeniz ne kadar kalın olursa olsun güneş doğar doğmaz güneş ışığı sizi uyandıracak dereceye kadar gelir. Aynı zamanda yağmurlu gecelerde şimşek ışığı da sizi uyandırabilecek dereceye gelmektedir. Eğer odanızda bir pencere var ise yatak başlığını o pencerenin olduğu duvara dayamak en mantıklı yatak yerleşimidir. Bu sayede kalorifer genelde pencerenin altında olduğundan dolayı bu açıdan da doğru yatak yerleşimi yapmış olursunuz. Ancak duvardan bağımsız bir ısıtıcınız varsa ve bunu çalıştırmak istiyorsanız ısıtıcıyı baş kısmına değil ayak tarafına konumlandırmalısınız.

Komodinleri yatağın baş kısmına yerleştirmelisiniz. Zaten hali hazırda da bu şekilde kullanılmaktadır. Komodinlerin üzerine de baş ucu lambaları koymalı ve yataktan kalkmadan bu lambaları yakıp söndürebiliyor olmalısınız. Makyaj masasını da günün hangi saatlerinde sıklıkla kullanıyorsanız ona göre bir yerleşim yapabilirsiniz.

yatak odasi modelleri
Yatak odası, dinlenmek ve rahatlamak için bir yer ve sonunda bizi derin bir uyumaya gönderen odadır. İç mimar Julia Kendell, “önümüzdeki yıl için odaklanma” diyor

 

Yatak odası dekorasyonunda uyumlu renk seçimi

İlk olarak belirttiğim gibi tarzınıza uygun bir renk belirlemelisiniz. Bu yılın trendleri sıcak ve canlı renkler olmakla birlikte kendi favori renklerinizi de kullanabilirsiniz. Zeminde kullanacağınız halının rengi, duvardaki boya ve tabloların rengi, perdelerinizin rengi, yatak örtünüzün rengi ..vs Kısacası her şey bir bütünün parçası olmalıdır. Birbiri ile uyumlu renkleri seçebileceğiniz gibi kontrast oluşturacak zıt renkleri de seçebilirsiniz.

Örneğin halıyı desenli bir model seçtiyseniz, dekorasyonunuzun göz yormaması ve karmaşıklıktan kurtarmak için duvar rengi ve perde renginiz sade renklerden olmalıdır. Küçük yatak odaların olmazsa olmaz dekorasyon püf noktası ise duvar rengidir. Dar ya da küçük yatak odalarında duvarlarda mutlaka ve mutlaka ve açık rengi tercih etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir