Yatak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Çoğunuzun hatırlayacağı şu öğüt “Ayakkabınızı ve yatağınızı doğru seçin. Çünkü birinde değilseniz, diğerindesinizdir” çok eskilerde söylenmiş olsa da hala geçerlidir. Yatak seçimi, yeni güne mutlu ve huzurlu başlama, sağlıklı bir uyku, beden ve zihin sağlığı açısından önemlidir. Güne huzursuz ve ağırlıkla başlamayı kimse istemez. Bu nedenle yatak seçimi son derece önemlidir. Bu yazımızda yatak seçerken nelere dikkat etmeliyiz? sorusuna cevap vermeye çalıştık.

Yatak Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Doğru Ölçüde Yataklar Seçin

Yatak seçiminde en önemli noktalardan biri de yatağın boyudur. Yanlış ölçü seçimi en çok şikayet edilen noktalardandır. Yanlış ölçüde yatak seçen çiftler için rahat ve huzurlu bir uyku hayal olarak kalabilir. Bu nedenle bütcenizin yettiği kadar büyük yataklar almaya özen göstermelisiniz. Ayrıca visco veya lateks özellikte yataklar alırsanız hem daha rahat bir uyku geçirir, hemde her hareketinizde gıcır gıcır öten yaylardan kurtulmuş olursunuz. Özellike uykunuz hafifse bu yatak türlerini seçmenizi öneriyoruz.

Kullanılan Malzemeye Dikkat Edin

Sağlıklı ve huzurlu bir uyku için yatağın yapımında kullanılan malzemeler ve miktarı da önemlidir. Doğru yatak seçimi için kullanılan malzemeleri öğrenin ve bu malzemelerin sizin ve sağlığınız için önemli olup olmadığını araştırın. Eğer deneme şansınız var ise yatağın üzerinde 1-2 dakika uzanarak veya oturarak yatağı test edebilirsiniz. Vücudunuzun şeklini alabilen yataklar ideal yatak tipleridir. Sanıldığının aksine yumuşak yataklar rahat bir uykudan çok rahatsız bir uykuya neden olur. Nedeni ise vicudunuz içine gömülür ve sağlılı bir uyku uyuyamassınız. Bunu elinizle bastırarak veya üstüne oturarak anlayabilirsiniz.

Yatak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uyumlu Olmalıdır

Yatak alırken kullandığınız bazaya veya karyolaya uygun olmasına özen göstermelisiniz. Aksi takdirde yanlardan taşma veya küçük kalma sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda bazaya ve karyolaya uygun yataklar kaymayıda büyük ölçüde önler.

Antibakteriyel Özellikte Olmalıdır

Bakterilerin çoğu insan sağlığını olumsuz etkiler. Günlük yaşamda nasıl temizliğinize önem gösteriyorsanız yatağınızada aynı özende temizlik yapmalısınız. Aksi takdirde içinde bulunan mite’lar ve bakteriler hızla çoğalarak sağlığınızı tehlikeye atabilir. Bu bakteriler çok hızlı büyüyen bakterilerdir. Bir kaç yılda sayısı milyonlara ulaşabilir.

Ortopedik Yatak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Yaşamınızın yaklaşık üçte biri uykuda geçer. Sağlıklı uyku ve sağlıklı omurga için doğru yatak seçmek önemlidir. Ortopedik yaylı yataklar Visco yataklar ve lateks yataklar omurga cerrahi uzmanları tarafından da önerilmektedir. Ortopedik yatak alırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır. Omurga açısından en uygun yatak omurga ve klipsler üzerine en az yük bindiği pozisyonu sağlayabilen yataklarda omurgamızın korunduğu normal duruş pozisyonunu uyku esnasında da sağlamanız gerekmektedir.

Çok yumuşak esnek ya da çok sert yataklar belirli bir süre sonra normal duruş pozisyonu koruyamadığı gibi omurga disklerine de zorlar. Çünkü omurga en az zorlandığı normal duruş pozisyonunu çok sert ya da yumuşak yataklarda koruyamaz. Yatağın olması gereken ölçülerden sertliğine, kumaş türünden yatak diplerine kadar çok fazla çeşidi piyasada mevcuttur. Her ortopedik yatağın herkese uygun olduğu da söylenemez. Yatak ölçüleri muhakkak kişinin boyundan en az 20 santim uzun olmalı ve genişliği 95 santim olmalıdır. Yatak çok sert veya çok yumuşak olmamalıdır. Yatak orta sertlikte olmalıdır. Yatak süngerlerinin ve yaylarının esnekliğini ne kadar süre sonra kaybedebileceği konusunda muhakkak firmalardan bilgi alınmalıdır.

Bu yazıyı okuyanlar aşağıdaki yazıları da okudu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir