Pamuk yorganlar kuru temizleme yapılabilir mi?

Evimizde olmazsa olmazımız olan yorganlar gibi pamuk yorganlar da vücudumuzun temas halinde olduğu tekstil ürünleridir. Yorgan, battaniye ve yastıklar hayatımızın vazgeçilmez tamamlayıcısı olmuş durumda. Peki yorgan, battaniye ve yastıkların hijyenine ne kadar dikkat ediyoruz ve etmemiz gerekir? Bakteriler yorganınızı sarabilir ve hasta olmamak için içine sıkıştığımız yorganlar sizi daha da hızlı hasta edebilir. Bu sebeple yorganların temizliğine dikkat etmemiz gerekir. Yılda en az 2 veya 3 kere yıkanması gerekir. Bu da akıllara pamuk yorganlar kuru temizleme yapılır mı? sorusunu getiriyor. Eğer etiketinde veya kullanım kılavuzunda kuru temizleme yapılabilir ibaresi var ise gönül rahatlığıyla kuru temizleme yapabilirsiniz. Bir firmada kuru temizleme yaptırarak daha detaylı bir temizlik yaptırmış olabilirsiniz.

Pamuk Yorgan Yıkama Ve Kurutma

 • Pamuk yorganlar, yorgandaki sıcak havayı izole ederek dışarı çıkmasına engel olacak şekilde tasarlanmaktadır. Böylece hafif olan yorgan sizi tüm gece boyunca sıcak tutmayı başarır. Ancak bazı durumlarda da aşırı sıcaktan dolayı terlemenize neden olabilir.
 • Pamuk yorganlarda tüyleri tutturulması için yorganı boydan boya dikerler. Zamanla dışarı çıkan tüyler ve tozlar astım veya alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir.
 • Yukarılarda bahsettiğimiz terleme ve sağlık problemlerinin ortadan kaldırmak için 6 ayda bir yıkamalı ve bakımını yapmalısınız. Bakımı ve yıkaması oldukça zor olan bu yorganlar büyük hacimlere sahip olduğundan dolayı yanlış yıkamada toplanıp kullanılamaz hale gelmemesi için özel programlarla yıkanmalı ve kurutulmalıdır.
 • Pamuk yorganlar için ideal yıkama derecesi özel programda 40 derecedir. Bu derecede yıkamanız yorganın iç malzemesinin bozulum topaklanmasını engeller.
 • Yorgan makineye konulmadan önce dikkatlice yırtığı veya söküğü var mı diye kontrol edilip sonra makineye konulmalıdır. Aksi takdirde bozulmalar daha çok olur.
 • Yıkama işleminden sonra sıkma işlemi yapılmamalıdır.
 • Kurutma işlemini yüksek hacimli kurutma makineniz var ise makinede yapmalısınız.
 • Kurutma işlemi 60 derecede yapılmalıdır ve kurutma makinenizin hacmi pamuk yorganınızı rahat bir şekilde almıyorsa zorlamamalısınız.
 • Açık havada kurutma yapacaksanız ipe sermemelisiniz. İlla da ipte kurutacağım diyorsanız güneşli bir günü seçmelisiniz. Aksi takdirde yorgan ıslak kalacak ve küflenme yapacaktır.
 • Kurutucuyu sürekli olarak kontrol etmelisiniz. Ve makinenizin pamuk yorganınızı düzgün bir şekilde kurutulduğundan emin olmalısınız.
Özet
Pamuk yorganlar kuru temizleme yapılabilir mi?
Yazı Başlığı
Pamuk yorganlar kuru temizleme yapılabilir mi?
Açıklama
Yılda en az 2 veya 3 kere yıkanması gerekir. Bu da akıllara pamuk yorganlar kuru temizleme yapılır mı? sorusunu getiriyor. Eğer etiketinde veya kullanım kılavuzunda kuru temizleme yapılabilir ibaresi var ise gönül rahatlığıyla kuru temizleme yapabilirsiniz.
Yazar
Yayıncı
M AJANS
Yayıncı Logo

2 thoughts on “Pamuk yorganlar kuru temizleme yapılabilir mi?

  Bahtiyar Üçler

  (30 Eylül 2018 - 10:21)

  Pamuk yorganlarımı tek tek hazırlayıp güzelce çamaşır makinesinde yıkadım. Sonuç mu? Hüsran kesinlikle denemeyin bile artık hep kuru temizleyemeye veriyorum.

  Merve SILA

  (3 Ekim 2018 - 17:14)

  pamuk yorganlar kuru temizleme işini bende pek tasvip etmiyorum. Evde bulunan makinelerde tek tek yıkama yaparsanız hepsi mis gibi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir